ikba.com.tr

İKBA'NIN KURULUŞU VE GELİŞİMİ

İbrahim Kutluay Basketball Academy, 2001 yılında, İbrahim Kutluay’ın basketbol alanındaki bilgi ve deneyimini, devam eden basketbol kariyerine rağmen, gelecek nesillere aktarmak fikriyle, basketbol, basketbol eğitimi, spor yönetimi ve sportif organizasyonlar konusunda engin bir bilgi birikimi ve deneyime sahip olan Devrim Kıvanç, Ercüment Ülker, İbrahim Kutluay ve Murat Özgül tarafından, Türk gençliğine ve sporuna hizmet etmek ve ona yeni değerler kazandırmak amacıyla kurulmuştur.

Gençlere basketbolu sevdirmeyi ve öğretmeyi amaçlayan İbrahim Kutluay Basketball Academy, aynı yıl, Özel Irmak Okulları’nda ilk yaz basketbol eğitim programını, Bodrum’da ilk yaz basketbol kampını, A.B.D.’de ilk yurtdışı yaz basketbol kampını (McCracken Basketball Camps) ve yine Özel Irmak Okulları’nda ilk kış basketbol eğitim programını düzenlemiştir.

2002 yılında, İbrahim Kutluay Basketball Academy’de yetişen sporculara maç, turnuva ve lig tecrübesi kazandırarak, kendilerine profesyonel spor kulüpleri tarafından yeterince ve adilce sağlanamayan spor kariyerlerinde ilerleme fırsatını sunmak ve onları Türk basketboluna ve Milli Takımlar’a kazandırmak amacıyla MVP Spor Kulübü kurulmuştur.

2003 yılında, 12 yaş altı sporcuların önemli bir eksiği olan maç deneyimini kazanmaları, takım oyununu, takım oyuncusu olmanın gereklerini, galibiyet sevinci ve mağlubiyet üzüntüsünü ölçülü yaşamayı erken yaşta öğrenmeleri ve Küçük Takımlar seviyesine daha hazır ve daha deneyimli gelmelerini amaçlayan ve ülkemizde bir ilk olan Junior League düzenlenmeye başlanmıştır.

2004 yılında, İbrahim Kutluay Basketball Academy, Pendik Lisesi’nde de basketbol eğitim programları düzenlemeye başlamıştır. Aynı yıl, Basketbol Okulları Birliği’nin kurucularından ve ilk üyelerinden olunmuştur.

2006 yılında, basketbol okullarında yetişen yeni nesil sporculara maç, turnuva ve lig deneyimi kazandırmak amacıyla, Basketbol Okulları Birliği Ligi düzenlenmeye başlanmıştır.

2007 yılında, A.B.D. yaz basketbol kampları, NBA lisansıyla Philadelphia 76ers bünyesinde faaliyet gösteren Sixers Camps’te düzenlenmeye başlanmıştır.

İbrahim Kutluay Basketball Academy, 2008 yılında Avcılar Anadolu Teknik Lisesi, Özel Sezin Okulu ve Pendik Ticaret Meslek Lisesi’nde de düzenlenmeye başlanmış, İbrahim Kutluay Basketball Academy Yaz Basketbol Kampları, ICF (International Camping Fellowship – Dünya Kampçılar Birliği) üyesi olarak, uluslararası standartlarda olduğunu belgelemiştir.

2009 yılında, İTÜ Ayazağa Yerleşkesi’nde Academy çalışmalarına başlanmıştır.

2010 yılında, Ülker İçim sponsorluğunda, NTV Spor’da her hafta canlı yayınlanan İbrahim Kutluay ile Sahaya Çık programında basketbol eğitim bölümlerinin planlanması ve performansı gerçekleştirilmiştir. İbrahim Kutluay Basketball Academy, 112 ülkeden, 76 farklı dil konuşan 290 kampçı ve 111 eğitmenin katıldığı Children of the World kültürel değişim programının İstanbul ayağına da antrenörleriyle katkıda bulunmuştur. İbrahim Kutluay Basketball Academy Yaz Kampları, aynı yıl Türkiye Kamplar Derneği ve AOCF (Asia Oceania Camping Fellowship – Asya Okyanusya Kampçılar Birliği) üyesi olmuş, ulusal ve uluslararası standartlarda olduğunu bir kez daha kanıtlamıştır. İbrahim Kutluay, Unicef tarafından İyi Niyet Elçisi ünvanına layık görülmüş, Unicef ile tanıtım, kaynak yaratma ve gelir paylaşımı esaslarına dayanan bir işbirliği içine girilmiştir.

İbrahim Kutluay Basketball Academy, Suadiye Miltaş Spor Tesisleri’nde düzenlenmeye başlamıştır.

İbrahim Kutluay Basketball Academy, ayrıca, Türkiye Basketbol Federasyonu tarafından bu yıl ilk kez verilmeye başlanan “TBF Onaylı Basketbol Okulu” belgesini almaya hak kazanan ilk üç kuruluştan biri olmuş ve eğitim ile sporcu geliştirme faaliyetlerinin TBF standartlarında olduğunu kanıtlamıştır.

2011 yılında, İbrahim Kutluay Basketball Academy, İSOV – Dinçkök Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi, Kartal Anadolu Lisesi ve Metin Sabancı Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde düzenlenmeye başlamıştır.

2013 yılında İbrahim Kutluay Basketball Academy, Adana Gündoğdu Kolejinde Adana ve Çukurova bölgesine hizmet vermeye başlamıştır.

Aynı yıl İzmir Türk Kolej (Çiğli) çalışmaları başladı.

2014 yılında İbrahim Kutluay Basketball Academy, Yunanistan’da düzenlenen Paskalya turnuvasına katılmaya başladı. Yaz kampını Bodrum ve Istanbul olmak üzere iki merkezde gerçekleştirildi.

Eskişehir’in en köklü eğitim kurumu olan Eskişehir Anadolu Lisesinde Eskişehir’e basketbol eğitim hizmeti verilmeye başlandı.

2015 yılında İstanbul Dragos Kovan Spor Kültürü Merkezi çalışmaları başladı. İlk defa İtalya (Bologna) sömestre turnuvasına katılım sağlandı.

2016 yılı Mart ayında İKBA sporcularına özel ilk March Madness (U10) basketbol turnuvası Kovan Spor Kültürü Merkezinde düzenlendi. Ağustos ayında Gloria Sports Arena’da ilk sezon açılışı kampı düzenlendi.

2018 yılında İstanbul sömestre kampı ilk kez sporcu kabul etmeye başladı. Marmara Eğitim Köyü içerisinde Marma Otel ve Marmara Eğitim Kurumları Spor salonunda düzenlenen kamp büyük ilgi gördü. Sırbistanın başkenti Belgrad’da dostluk maçları oynandı.

2019 yılında ilk defa Bosna Hersek Cumhuriyetine dostluk maçlarına gidildi.Bolu Koru Otel tesislerinde sezon öncesi hazırlık kampı düzenlendi. Üsküdar Doğan Kolej Spor Salonunda 04-12 yaş sporculara özel GYMBALL ve İKBA çalışmaları başladı.

İbrahim Kutluay Basketball Academy’de yetişen sporcularımızın eğitimlerine verdiğimiz önem sonucu, birçok sporcumuz A.B.D.’de düzenlenen NBA Yaz Kamplarına katılmış ve yine birçok sporcumuza A.B.D. üniversitelerinde spor bursu temin edilerek eğitim ve basketbol kariyerlerine bu ülkede devam etme olanağı sağlanmıştır.