• Gençlere spor yapabilecekleri, enerjilerini doğru yerlere yönlendirerek kötü alışkanlıklardan uzak duracakları, zihnen ve bedenen sağlıklı bireyler haline gelmelerini sağlayacak ortam ve imkanları yaratmak.
 • Gençlere basketbol özelinde sporu sevdirmek; onları spor yapmaya teşvik etmek.
 • Basketbola ilgi duyan gençlere basketbol öğretmek.
 • Türk basketboluna ve Milli Takımlar’a yeni yetenekler kazandırmak.
 • Profesyonel sporcu olmasalar dahi Türk sporuna faydalı olacak ve değer katacak, sporun anlamını, önemini, gerçeklerini, zorluklarını ve gereksinimlerini iyi bilen, iyi donanımlı, icraat ve eleştirilerinde yapıcı spor izleyicileri, spor yazarları, spor antrenörleri ve spor yöneticileri, sporun ve sporcunun zorluklarını ve ihtiyaçlarını anlayan ve onlara hakettikleri imkanları sağlama anlayış ve motivasyonunda idareciler ve işadamları yetiştirmek.
 • Basketbolu bir araç olarak kullanarak, sporcuların eğitimlerine, kültürel ve ahlaki gelişimlerine kılavuz ve yardımcı olmak.
 • Sporculara çalışma alışkanlığını ve disiplinini kazandırmak.
 • Sporculara genç yaşta plan ve program yapma alışkanlığını ve plan ve programlarına sadık kalma disiplinini, birden fazla işi aynı anda, aynı derece başarıyla yapabilme yeteneğini kazandırmak.

VİZYONUMUZ

Atatürk ilke ve devrimlerini yol gösterici olarak benimsemiş, zihnen ve bedenen güçlü, sağlıklı, kültürlü, ahlaklı ve kendine güvenen sporcular ve spor adamları yetiştirmek, onları Türk sporuna kazandırmak, Türk sporunu sahip olması gereken kalitede sporculara ve spor adamlarına kavuşturarak, hakettiği yerlere gelmesini sağlamak.

İKBA

MİSYONUMUZ

 • Sporcularımıza Atatürk ilke ve devrimlerinin anlamını ve önemini öğreterek, cumhuriyetimize sahip çıkma bilincini aşılamak.
 • Sporculara basketbol özelinde sporu öğretmek ve sevdirmek; Türk sporuna kaliteli ve komple sporcular, sporu, anlamını, önemini, gerçeklerini, zorluklarını ve gereksinimlerini iyi bilen, iyi donanımlı spor izleyicileri, spor yazarları, spor antrenörleri ve spor yöneticileri, sporun ve sporcunun zorluklarını ve ihtiyaçlarını anlayan ve onlara hakettikleri imkanları sağlama anlayış ve motivasyonunda idareciler ve işadamları kazandırmak.
 • Sporculara, hayatın her alanında, başarılı olmak için çalışmaları, fedakarlık ve mücadele etmeleri gerektiği bilincini aşılayarak, onlara, kendilerine hangi meslek ve kariyeri seçerlerse seçsinler faydasını görecekleri çalışma alışkanlık ve disiplinini kazandırmak.
 • Sporculara, okul ve sporu beraber yürütme motivasyonunu, genç yaşta plan ve program yapma alışkanlığını ve plan ve programlarına sadık kalma disiplinini, okulda başarılı olmak için gereken özgüveni, spora devam edebilmek için okulda da başarılı olmaları gerektiği bilincini ve erken yaşta, birden fazla işi aynı anda, aynı derece başarıyla yapabilme yeteneğini kazandırmak.
 • Sporculara spor kültürünü ve spor ahlakını genç yaşlarda kazandırıp, onların spor kültürünü genel kültürlerinin, spor ahlakını genel ahlaklarının birer parçası haline getirmelerini, gerek sporcu, gerek yönetici, gerekse yalnızca izleyici olarak rakiplerine ve emeğe saygı duymalarını sağlamak, hangi sıfatla olursa olsun galibiyet sevincini de, mağlubiyet üzüntüsünü de ölçülü yaşamaları gerektiğini öğreterek, onlara kültürel, ahlaki ve duygusal gelişim süreçlerinde kılavuz olmak.
 • Sporcuları kötü alışkanlıklardan uzak tutup, sporu yaşamlarının vazgeçilmez bir parçası olarak algılamalarını sağlayarak, onları sağlıklı, kendilerine güvenen, zihnen ve bedenen güçlü bireyler haline getirmek.

DEĞERLERİMİZ